Miljøministeren på inspektion
Fredag den 25. april 2025 var miljøminister Magnus Heunicke på besøg i Søvang for at se boreprøver, som Kystdirektoratet gennemfører over hele landet, og som lige nu foregår i Dragør.

Som vi tidligere har beskrevet, tager Kystdirektoratet for tiden prøver af diger rundt om i landet. Det sker for at undersøge digernes tilstand og dermed deres robusthed, når højvandet trykker på dem og bølgerne gnaver. Det gør de ved blandt andet at se på materialesammensætningen.
Fredag den 25. april 2025 var miljøminister Magnus Heunicke på inspektion for ved selvsyn at se, hvordan Kystdirektoratet arbejder med prøveboringerne.
Deler informationer
Kystdirektoratets prøver i Dragør falder tidsmæssigt sammen med, at vi som kommune selv skal udføre geotekniske undersøgelser af diget og undergrunden under diget. Det skal vi nemlig i forbindelse med projektforslaget for etape 1 i det lokale kystbeskyttelsesprojekt, som omfatter Søvang, Sydvestpynten og Kongelunden.
Derfor har vi indgået en aftale med Kystdirektoratet og deres entreprenør om at dele informationerne om digernes materialesammensætning med os.
”Visse steder er det også aftalen at bore dybere huller (ned til otte meter) for at blive klogere på de faktiske geotekniske forhold,” fortæller Lise Holm, som er projektleder i kommunen.
Hun uddyber: ”For eksempel er det vigtig viden, hvor dybt vi skal ned for at støde på den hårde moræneler, og hvor grundvandsspejlet står.”
Borearbejderne gennemføres efter planen i en kortere periode i 2025.
Boreriggen var for øvrigt elektrisk. Den første af sin art i Danmark. Det gør, at den kun larmer, når den borer gennem meget hårde materialer som for eksempel sten.