Gå til hovedindhold
Nyheder
Trafik og Veje

Skærtorsdag: Trafikomlægning

På grund af elite-cykelløb med start og mål på Skovvej i Kongelunden vil der være omlægning af trafikken på en rundstrækning i kommunen. Cykelløbet foregår torsdag den 6. april 2023, og trafikomlægningen forventes at gælde i tidsrummet kl. 7 til 17.

30. mar. 2023
Cyklister i cykelløb

Indhold

    Elite- og motionscykelklubben Amager Cykle Ring (ACR) har fået tilladelse til at afholde eliteløb for alle klasser torsdag den 6. april 2023 (skærtorsdag).

    Deltagerne kører ad en rute med start/mål på Skovvej i Kongelunden. Ruten følger rundstrækningen: Skovvej – Kongelundsvej – Nørreagersmindevej – Tømmerupvej – Englandsvej – Søndre Kinkelgade – Fælledvej – Kalvebodvej – Skolevej – Fælledvej – Skydebanevej – Skovvej.

    Bortset fra Englandsvej og Søndre Kinkelgade, er alle de nævnte vejstrækninger ensrettet på dagen, indtil alle klassernes løb er afviklet – forventeligt – i tidsrummet fra kl. 7 til 17.