Skip navigationen

Social- og Sundhedsudvalget

Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens socialpolitik, herunder opgaver vedrørende kommunens sociale institutioner.

Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af sociale opgaver vedrørende

  • Ældrepleje og omsorg
  • Sociale pensioner, herunder førtidspensioner
  • Boligstøtte
  • Familieydelser
  • Integration

Udvalgets sammensætning i valgperioden 1.1.2018 – 31.12.2021:

  • Nicolaj Bertel Riber (A)

    Formand
    Krudttårnsvej 121, 2. tv.
    2791 Dragør
    Tlf. 23 35 24 65
    E-mail nicolajr@dragoer.dk
  • Kim Dupont (V)

    Rybakkevej 21
    2791 Dragør
    Tlf. 23 34 29 89
    E-mail kimd@dragoer.dk
  • Morten Dreyer (O)

    Ålegårdsvænget 27
    2791 Dragør
    Tlf. 28 72 73 94
    E-mail mortend@dragoer.dk
  • Anne Funk (O)

    Strandstræde 6
    2791 Dragør
    Tlf. 23 60 41 78
    E-mail annef@dragoer.dk
  • Katrine Tholstrup (C)

    Møllegade 10C, 2. th.
    2791 Dragør
    Tlf. 23 37 46 41
    E-mail katrinet@dragoer.dk
  • Peter Læssøe (T)

    2. viceborgmester
    Strandjægervej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 21 67 45 10
    E-mail peterl@dragoer.dk
  • Ebbe Kyrø (T)

    Søndre Strandvej 133
    2791 Dragør
    Tlf. 40 11 59 05
    E-mail ebbek@dragoer.dk
Kontakt

Borgmestersekretariat og Personale

Telefon: 32 89 01 06, 32 89 01 16 eller 32 89 01 19

Du kan også sende en mail til Borgmestersekretariat og Personale
OBS! Når du sender en mail til os, bliver du bedt om at bruge din NemID. På den måde bliver mailen sikker, og du kan skrive dine personlige oplysninger som fx dit cpr.nr.